O autorze
Pytania są ważniejsze od odpowiedzi. Trzeba je zadawać, zwłaszcza jeżeli są niewygodne dla pytanego. Potraktujmy to jako motto mojego pisania.
Co poza tym?
Generalnie nie narzekam. Robię to co lubię - jestem specem od PR w sferze kultury. Mam słabość do sztuki, co owocuje blogiem: Mocna Kultura
O świecie dowiaduję się codziennie czegoś nowego, zazwyczaj złego. Moją oceną dzielę się z Wami.
Między nami fajnie jest. Przecież.

Czy polski patriotyzm musi być brzydki?

Ten tekst napisałem dwa tygodnie temu. Postanowiłem go nie publikować, żeby nie wyjść na czepialskiego. Ale gdy wczoraj zobaczyłem tablicę ku czci Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, nie wytrzymałem. I oto macie.

Od lat zadaję sobie pytanie, co takiego tkwi w polskich głowach, że zarówno religijność, jak i emocje patriotyczne musimy wyrażać używając do tego brzydoty, kiczu i bezguścia. Impulsem do napisania tego tekstu było przypadkowe obejrzenie "teledysku” pt. „Chrzest Polski 966" w wykonaniu grupy Anno Domini z Poznania.
Początkowo jak wielu sądziłem, że to żart od AszDziennika. Niestety. Ludzie z grupy Anno Domini zrobili to zupełnie na serio. Nie oceniam entuzjazmu, ale efekt.

A CO SZKODZIŁO?
Pytanie: co szkodziło zatrudnić dobrego reżysera i producenta? Wielu filmowców zrobiłoby ten klip za darmo, i wierzących i nie, bo to dobra sprawa warta wsparcia. Czy sponsorzy z Klubu Katolickich Przedsiębiorców nie mogli wpłynąć na to, by za ich pieniądze powstał spot, którym można pochwalić się przed Europą? Tak by nasza rocznica chrztu zaparła dech Niemcom i Holendrom. Ale my wolimy chwalić się religijnością, a gustem nie.

Tymczasem np. Niemcy umieją fajnie i artystycznie opowiadać o swojej religii Pod tym linkiem zobaczcie niemiecki „Poradnik dla początkujących katolików”.

Albo tu. Niewielki wysiłek, a jak pięknie pokazany piękny przekaz. Obejrzyjcie Rock Church - Vision 2012 i... teraz szybko porównajcie to sobie z klipem o chrzcie Polski!

LIDER BEZGUŚCIA
Tymczasem my bijemy się twardo o miano lidera bezguścia. Dawno jesteśmy już o kilometry przed peletonem, ale wciąż śrubujemy wynik.

Dawny lider, zespół kościelny w Licheniu - eksplozja koszmaru architektonicznego o niebywałym rozmiarze – ścigany jest przez nowych graczy. Na przykład kościół w Starym Porcie w Toruniu zbudowany niedawno przez o. Tadeusza Rydzyka. Nie chce nikogo ranić, ale on naprawdę nie jest udany i dlatego nazwałem go "wyciskarką do cytryn".Wciąż na "topie" pozostają roje betonowych potworów z lat 80 i 90., uroczo pokazywane na facebooku na profilu "Kościoły, które udają kury". A jak w kinie?

Tu też klęska. Krytycy mówią, że nieudane artystycznie jest film o Rotmistrzu Pileckim, a także nowiutka "Historia Roja". Trudno powiedzieć jaki jest/był/będzie* (niepotrzebne skreślić) "Smoleńsk" Antoniego Krauze. Z przecieków wynika, że efekty specjalne są naprawdę „specjalne”, a może bardziej „specjalnej troski”. Myślicie że dotarłem do dna?

„PUK, PUK” ROZLEGA SIE PUKANIE OD DOŁU
Oto Keti i „Nieporadne moje myśli”. Piosenka patriotyczna (i antyislamska przy okazji). Niestety nie mogę umieścić jej tutaj, bo twórcy zablokowali umieszczanie klipu na innych stronach. Można bez trudu domyślić się dlaczego.

Jeżeli nie obejrzycie klipu, powyższy screen z kanału YouTube piosenkarki wyjaśni jego charakter. Tyle, że to nie koniec smutnej wyliczanki. Została jeszcze tablica z Lechem Kaczyńskim...

WHO's THAT MAN?!
Odsłonięto ją 10 kwietnia przed warszawskim Ratuszem. Pomijam kwestie emocjonalne. Czy naprawdę, dysponując pełnią władzy w kraju, nie można było wpłynąć na to, żeby twarzy śp. Prezydenta nie wyrzeźbił analfabeta artystyczny? Tak oceniam z mojego punktu widzenia "talent" autora. Sami zobaczcie:

Czy tu potrzebny komentarz? Ta tablica ma czcić czy ośmieszać? STOP! Jak mawiał Kmicic w "Potopie": "Kończ waść , wstydu oszczędź".

PO CO TO WSZYSTKO NAPISAŁEM?
Nie po to żeby obrażać kogokolwiek, ale by poprosić: Chwalcie Boga i czcijcie Polskę z gustem, z pięknem na jakie zasłużyli. I Bóg, i Polska.

Nie trzeba daleko szukać wzorów. Wystarczy spojrzeć na własną historię, by zobaczyć, że dawne pokolenia chwaliły Pana przepięknymi dziełami sztuki. Katedra Wawelska, Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie, Bazylika Mariacka w Gdańsku, rokoko lwowskich kościołów, potężne świątynie św. Elżbiety i Marii Magdaleny we Wrocławiu. A patriotyzm? Matejko, Grottger, Gerson, Sienkiewicz, Norwid, Mickiewicz, Słowacki, Chopin. Cholera mało przykładów!?

A tak niewiele trzeba, by wyprodukować dobry klip religijny. By zbudować ładny kościół.

Gdy parafia stawia nową świątynię, parafianie powinni nacisnąć księdza by zadbał o projekt architektoniczny. Kościoły stoją po 7, 8 i więcej wieków, więc nie jest to błaha sprawa. Gdy instytucja rządowa, samorządowa czy inna zlecają filmik promujący ważne wydarzenie zobligujmy ich by wydali nieco więcej i zatrudnili zawodowego operatora, montażystę, kostiumografa. No i reżysera oraz kierownika planu.

NA SAM KONIEC
Przestańcie też utożsamiać krytykę brzydoty nieudanego obrazu lub projektu, z krytyką religii czy patriotyzmu. Fatalnie wyrzeźbiona twarz Lecha Kaczyńskiego nie stanie się nagle do niego podobna gdy zakażecie jej krytykowania.

Piękne idee trzeba pokazywać w godny ich sposób. Niech wizualna "wiocha" przestanie być wyznacznikiem naszej wiary i patriotyzmu.
Tacy powinni być Polacy XXI wieku.
Trwa ładowanie komentarzy...