213 trupów vs. Islandia

Ostatnie dni były wręcz naładowane ważnymi wydarzeniami w Europie i kraju. O dwóch chciałbym napisać. Oba działy się 3 lipca.

Tego dnia, kiedy wzruszaliśmy się (przynajmniej część z nas) bohaterską postawą islandzkich piłkarzy i ich kibiców, na ulicy w Bagdadzie dogorywało 213 osób zamordowanych w kolejnym zamachu bombowym ISIS. Kolejne ponad 100 na sygnale odwożonych było do szpitali w stolicy Iraku.Ktoś zmienił flagę?
Nie mam zamiaru tu grzmieć, że jesteście źli, bo nie zmieniliście zdjęć profilowych na iracką flagę. Po strasznych zamachach w Paryżu polski facebook zaroił się flagami Francji, ale Irak jest daleko. Generalnie przywykliśmy, że tam wciąż coś wybucha i ktoś ginie.

Ja też nie zmieniłem flagi, ja też byłem pod wrażeniem Islandczyków i oglądałem ich mecz. Ja też okazałem się zwykłym, zainteresowanym tylko swoim europejskim ciepełkiem człowiekiem.


Szumowiny
A jednak była grupa Polaków, którzy zainteresowali się bagdadzkim zamachem. To szumowiny, które wypłynęły wraz z falą ksenofobicznych ataków na uchodźców. Pod newsami o zamachu można było czytać komentarze np. Stanley'a: "Niech się wytłuką do ostatniego zboka".

"Kto nie przyjmuje potrzebujących, nie jest chrześcijaninem" powiedział papież Franciszek. Ale on się u nas nie liczy. U nas nadal trwa pontyfikat Jana Pawła II. To, że on nie żyje nikomu nie przeszkadza. Tak samo jak 213 ludzi rzężących i wykrwawiających się na asfalcie jednej z irackich ulic.

Na Marszałkowskiej w Warszawie, Plantach w Krakowie, św. Marcinie w Poznaniu, Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu, Grunwaldzkiej w Gdańsku mamy taki sam asfalt.

***
PS: dla pełni obrazu chcę przytoczyć dane z Wirtualnej Polski. Dziennikarz WP zauważył, że w świecie Islamu trwa Ramadan - święty miesiąc tej religii. W tym roku, również najkrwawszy. Zamach w Bagdadzie był tylko jednym z serii. Ofiarami w przytłaczającej większości byli muzułmanie. Ręka "bojowników" ISIS dotknęła nawet "islamskiej Jasnej Góry" - Medyny.

To kolejne zmachy ostatniego miesiaca wg WP.pl
* 21 czerwca, Jordania: zamachowiec samobójca zaatakował policjantów. 6 zabitych.
* 28 czerwca, Turcja: atak na lotnisko Ataturka w Stambule. 44 zabitych.
* 28 czerwca, Liban: atak ISIS na chrześcijańską wieś Kaa. 6 zabitych.
* 28 czerwca, Jemen: atak ISIS na wieś Mukalli. 40 zabitych.
* 28 czerwca, Malezja: atak ISIS na wieś Puczong. 6 rannych.
* 30 czerwca, Afganistan: zamach w Kabulu (stolica). 40 zabitych.
* 1 lipca, Bangladesz: szturm islamistów na kawiarnię w Dhace (stolica). 28 zabitych.
* 3 lipca, Irak: zamach w Bagdadzie. 213 zabitych, ok. 100 rannych.
* 4 lipca, Arabia Saudyjska: zamach w jednym z najświętszych miejsc islamu - Meczecie Proroka w Medynie, gdzie znajduje się grób Mahometa. 5 zabitych (w tym zamachowiec samobójca), 4 rannych.
* 4 lipca, Arabia Saudyjska: zamach bombowy przed konsulatem USA w Dżuddzie. Zginął zamachowiec samobójca. 4 rannych.

Ile flag trzeba by zmienić na profilowym...

Aktualizacja
* 7 lipca, Irak: zamach w mieście Balad. 40 zabitych, ponad 70 rannych
Trwa ładowanie komentarzy...